Přeskočit na hlavní obsah

Návrh

Jak na práci s obrázky?

Tak se nám hezky rozjela diskuze u Jakuba Vrány nad prací s obrázky v aplikaci. Samozřejmě vůbec nejde o žádné obrázky, ale o různé přístupy k návrhu a pojetí objektového modelu a vůbec celé aplikace a její architektury.

Pokračovat ve čtení »

Pět vrstev modelu

Dneska bych chtěl shrnout svůj dosavadní myšlenkový posun ohledně podoby a struktury modelu aplikace, což je téma, které jsem nakopl ve svém předchozím článku a otevřel i na dubnové Poslední sobotě.

Pokračovat ve čtení »

Kam s obslužnými metodami modelu?

V poslední době často přemýšlím nad správným uchopením obecné architektury aplikace. Zejména části týkající se modelů. To je aktuálně umocněno startem naší nové vývojářské firmy, kde spolu s ostatními kolegy o správném přístupu hodně diskutujeme. Mám spoustu otázek a málo přesvědčivých jednoznačných odpovědí.

Pokračovat ve čtení »

Aplikační data čistá jako lilie

V článku o Cross-site scriptingu jsem se dotkl myšlenky, že není vhodné na začátku skriptu prohánět vstupní parametry funkcí htmlspecialchars(). Doporučoval jsem místo toho aplikovat toto ošetření až bezprostředně při odesílání dat na výstup. Rád bych nyní téma blíže rozvedl. Proč je paušální použití zmíněné funkce na začátku aplikace špatné?

Pokračovat ve čtení »

Model není pouze databáze

Jedním z nejrozšířenějších omylů mezi pokročilejšími PHP programátory je představa, že model v MVC je vlastně jenom databáze plus nějaké ORM, které v ní umožňuje číst, zapisovat a mazat. To je ale velké nepochopení. Model není jen datový, ale zejména funkční základ celé aplikace.

Pokračovat ve čtení »